ÜCRETSİZ KURSLARLA HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR

ÜCRETSİZ KURSLARLA HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR

ABONE OL
22 Ağustos 2023 15:02
ÜCRETSİZ KURSLARLA HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır Bağlar Belediyesi, 2019 yılında startını verdiği ücretsiz TYT-AYT kursları sayesinde imkanı olmayan öğrencilerin üniversite hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu yıl yapılan YKS tercihleri sonrasında 34 öğrenci, aralarında hukuk,sağlık ve öğretmenliğin bulunduğu farklı fakülte ve bölümlere yerleşti.

6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem felaketine rağmen önemli bir başarı ortaya koyduklarını belirten Başkan Hüseyin Beyoğlu,”Deprem sonrasında bir çok öğrencimiz devam edemedi. Buna rağmen kurslarımıza katılan 34 öğrenci istedikleri bölümlere yerleşti. Başarı gösteren öğrencilerimizi en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

BAŞARI YÜZDE 85’İN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Bağlar Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde 2019 yılında yeniden restore edilip modern teknik imkanlarla donatılan Şeyh Şamil Mahallesi’ndeki eğitim merkezi maddi imkanı olmadığı için özel kurslara gidemeyen öğrencilerin üniversite hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor. 4 yılda üniversiteye yerleşen öğrenci sayısı 250’ye ulaştı. Bu yıl 34 öğrenci farklı üniversite ve bölümlere yerleşirken, 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremlerin ardında öğrenci sayısı azalmasına rağmen başarı oranı yüzde 85’in üzerinde gerçekleşti.

Ankara,İstanbul,İzmir,Konya ve Diyarbakır’ın aralarında bulunduğu önemli şehirlerin üniversitelerine yerleşen öğrenciler toplamda 29 farklı bölüme kayıt yaptırma hakkı kazandı.

ÖĞRENCİLERİN YERLEŞTİĞİ BÖLÜMLER

Hukuk Fakültesi,İlköğretim Öğretmenliği,Özel Eğitim Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Hemşirelik,Ebelik ,Moda ve Tasarım,İlahiyat Fakültesi,Tapu ve Kadastro,Matematik ,Arkeoloji,İşletme,Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı,Felsefe,Optisyenlik,Maliye,Ortopedi ve Protez ,Otopsi Yardımcılığı,Ağız ve Diş Hekimliği Teknikeri,Fizyoterapi,Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik,İtfaiye ,Makine Teknikerliği,Elektrikli Cihaz Teknolojisi,Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı,Turizm,Muhasebe ,Muhasebe ve Vergi Uygulamaları,Laboratuvar Teknikerliği ile Adalet öğrencilerin yerleştiği bölümler olarak açıklandı.

DEPREME RAĞMEN BAŞARI GÖSTERDİ

Depremlerin ardında bazı öğrencilerin zorunlu nedenlerle kurslara katılamadığını belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, buna rağmen ciddi bir başarı sağlandığını söyledi. Beyoğlu,”Halk Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak sağladığımız eğitim kurslarımız öğrencilerimizin geleceğine dokunmaya devam ediyor. Yaşadığımız deprem felaketinin ardında öğrenci sayısı azaldı. Her şeye rağmen 34 öğrencimiz üniversite hayallerine kavuştu. Başarı gösteren öğrencilerimizi tebrik ederek, üniversite yaşamlarında başarılar diliyoruz. İmkanı olmayan öğrencilere imkan sağladığımız için mutluyuz. Onların başarısı ülkemizin,Bağlar’ımızın ve Diyarbakır’ımızın başarısıdır.” ifadelerini kullandı.YENİ DÖNEM İÇİN KAYITLAR DEVAM EDİYOR

2023-2024 eğitim ve öğretim yılında hizmet verecek TYT-AYT kursları için ise kayıt işlemleri devam ediyor. Kayıtların 4 Eylül’de sona ereceği ve ardında da yeni eğitim ve öğretim yılıyla beraber eğitime başlanacağı kaydedildi.

İmkanı olmayan öğrencilerin ailelerine çağrıda bulunan Başkan Beyoğlu,”Gönül rahatlığıyla çocuklarınızı eğitim merkezimize yönlendirerek kayıt yaptırabilirsiniz. Burası sizin eviniz, bizler de sizlerin hizmetkarlarıyız” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.