Tekin; “ENGELLİ SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLSİN”

Tekin; “ENGELLİ SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLSİN”

ABONE OL
9 Mayıs 2023 19:57
Tekin; “ENGELLİ SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLSİN”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekin; “ENGELLİ SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLSİN”

 

 

Haber: Abdulsemet ÖZER

 

HABERİN RİTMİ – Memur-Sen Engelliler Komisyonu Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Tekin 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede 10-16 Mayıs tarihleri arasında farkındalık çalışmalarının eş zamanlı olarak gerçekleştirildiği Engelliler Haftası’nın engelli bireylerin ve engelli kamu çalışanlarının haklarının gelişmesine, sosyo-politik farkındalığın artmasına vesile olmasını diliyerek sözlerine başlayan Tekin; “Engelli bireylerin sosyal, kültürel, ekonomik ve toplumsal hayata tam ve eşit katılımı için mevcut sorunlar ve çözümlerin tartışıldığı, toplumsal düzeyde bilinç ve farkındalık faaliyetlerinin yürütüldüğü bu haftada Memur-Sen Engelliler Komisyonu olarak engelli kardeşlerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirmek için buradayız.

 

ÇÖZÜM ODAKLI BİR YAKLAŞIM

 

Türkiye’nin en büyük kamu görevlileri konfederasyonu Memur-Sen’e bağlı Engelliler Komisyonumuz, sadece sorunları dile getiren, sadece sorun üzerinden söylem üreten bir hareket değil, bilakis entelektüel birikimi, akademik vizyonu ile çözüm alternatifleri üreten, politika önerileri geliştiren bir yaklaşıma sahiptir” dedi.

 

KARARLI DURUŞUMUZ SÜRECEK

 

Engellilerin yaşadığı sorunlara ışık tutup çözüm önerilerinin sunulduğu çalıştayda hazırlanan sonuç raporunun başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olmak üzere ilgili ve yetkili herkese ve her kesime ulaştırdıklarını dile getiren Süleyman Tekin; “Konfederasyonumuzun gayreti ve kararlı duruşuyla bu alanda birçok sorun çözüldü ve birçok alanda ilerleme sağlandı. 2002 yılında 5 bin civarında olan kamuda memur statüsünde çalışan engelli sayısının son alımlarla birlikte 75 bin sınırına dayanmış durumdadır. Kamuya atanmada merkezi bir sınavın yapılması, engellilerin gece nöbetlerinden muaf tutulması, kamu lojmanlarından yararlanırken pozitif ayrımcılık sağlanması, aile yardımı ödeneğinin engelli çocuklar için artırımlı ödenmesi gibi pek çok kazanım Memur-Sen öncülüğünde gerçekleşmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

Çözüm bekleyen sorunların ve atılması gereken adımların olduğunun altını çizen Tekin; “4300 Engelli öğretmen ataması müjdesi hepimizi sevindirdi ancak 150 bin engelli bireyimiz hayata tutunabilmek için atama bekliyor. Biz bir müjde daha bekliyor, kadrolu ve sözleşmeli toplam 3 Milyon 600 bin kamu görevlisine karşılık gelecek orana tamamlayacak şekilde engelli istihdamın yapılmasını istiyoruz.

 

HAKLARIMIZ İYİLEŞTİRİLSİN

 

Engeli nedeniyle erken veya malulen emeklilik hakkından yararlanan kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığı tutarı ile emekli ikramiyesi, en az 25 yıl esas alınarak hesaplanmalı ve ödenmelidir.

 

ÖTV muafiyeti ile araç alımlarında limit yükseltilmeli ve ülkemizi Türkiye Yüzyılı’na taşıyacak en önemli bineklerimizden olan Türkiye’nin Otomobili TOGG için engellilere ayrıca imkânlar sağlanmalıdır.

 

Tıbbi yardımcı cihazlarda SGK katkı payı hala engelliler için büyük bir yüktür. Bu nedenle katkı payı tamamen kaldırılmalı, devlet tarafından ödenmelidir.

 

Engelli kamu çalışanlarının özlük hakları, çalışma saat ve süreleri ile izinleri iyileştirilmelidir.

 

İstihdamda engelli bireylerin engeline göre iş verilmesi konusunda çok daha fazla hassasiyet gösterilmeli, çalışma hayatında engellilerin karşılaştığı mobbingle etkili mücadele edilmelidir.

 

Engelli olarak istihdam edilenlerin ek ödeme oranları 20 puan artırımlı ödenmelidir.

Memur-Sen Engelliler Komisyonu olarak, Türkiye Yüzyılına doğru ilerlerken, engelli kamu görevlilerinin, insan onuruna uygun ücret, çalışma ortamı ve şartlarına kavuşturulması, sosyal yaşama engelsiz erişiminin mümkün kılınması, hak temelli bir kamu yönetimi anlayışıyla sorunların ortadan kaldırılması noktasında Engelliler Haftası’nın milat olmasını diliyoruz” sözleri ile tamamladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.