“Su Gönüllüleri” projesiyle aileler bilinçlendiriliyor

“Su Gönüllüleri” projesiyle aileler bilinçlendiriliyor

ABONE OL
31 Ekim 2023 20:59
“Su Gönüllüleri” projesiyle aileler bilinçlendiriliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, içme suyunun önemine dikkat çekmek amacıyla “Su Gönüllüleri” projesi kapsamında aileleri bilgilendiriyor.

Bağlar Kaymakamlığı ADEM (Aile Destek Merkezi) ile Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğünce anne ve çocuklarına yönelik “Su Gönüllüleri” projesi sürüyor.

Proje kapsamında ilk etapta Dicle Baraj Gölü’ndeki DİSKİ Pompa İstasyonu İletim tesislerini ziyaret eden anne ve çocukları burada evlerindeki musluklardan akan suyu ilk kaynağında görme imkânı buldu.

Daha sonra sırasıyla suyun aktarılma, arıtılma, dinlendirilme ve evlere dağıtılmasıyla ilgili süreçleri gören ziyaretçiler musluklardan akan suyun kullanıldıktan sonra arıtıldığı tesisleri de gezerek atık suyun deşarj edilmesiyle ilgili aşamalar hakkında da bilgi sahibi oldu.

Anne ve çocuklar, bu ziyaretler sırasında kendilerine eşlik eden DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ’den teknik bilgi de aldı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, içme suyunun önemine dikkat çekmek amacıyla Haziran’da başlatılan projeyle şu ana kadar 500 çocuğu ve anneyi bilgilendirdiklerini söyledi.

Tutşi, ev kadınlarını ve çocuklarını, suyun ana kaynağı, nasıl ve hangi şartlarda geldiği, arıtmada hangi işlemlere tabi tutulduğu, kullanılan kirli suyun nerede hangi işlemlerden geçerek arıtıldığı ve arıtılmasıyla doğanın nasıl korunduğuyla ilgili bilgilendirmek istediklerini kaydetti.

Gezi sonrasında katılımcılara “Gönüllü Su Elçisi” rozeti, “Su Hayattır” yazılı bardak ile çocuklara suyun önemini anlatan boyama ve hikaye kitapları hediye edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.