Sinanoğlu: “Halkın konuştuğu dil kısıtlanamaz”

Sinanoğlu: “Halkın konuştuğu dil kısıtlanamaz”

ABONE OL
3 Ocak 2024 11:41
Sinanoğlu: “Halkın konuştuğu dil kısıtlanamaz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Dicle Üniversitesi’nde 2012 yılında açılan Kürdoloji bölümüne bu yıl da kadro verilmedi. Üniversitenin Kürdoloji bölümünde bu yıl da Kürtçe lisans bölümü açılamayacak.

 

YÖK’ün bu tutumu ile ilgili açıklama yapan yazar ve siyasetçi Devran Sinanoğlu “Dicle Üniversitesinde, 40 bin’e yakın öğrencinin eğitim gördüğü merkezi bir bölgede Sosyal Bilimler Enstitüsü altında Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalında Yüksek Lisans ve Doktora programları bulunan Dicle Üniversitesi’nde Kürtçe lisans bölümünün açılması için gerekli atamalar YÖK tarafından yapılmıyor.

 

Dicle Üniversitesinde Kürdoloji bölümü var, bölüm başkanı dışında akademisyen yok. Bölümü açtınız devamını da getirin” diye beyanda bulundu.

 

Bölgede Kürtçe konuşan milyonlarca insan olduğunun altını çizen Sinanoğlu, “Kürtçe, Türkiye’nin gerçeğidir, ülkemizin zenginliklerindendir. Kitapları, eserleri Kürtçeye çevrilen, Kürtçe yazılan, okunan milyonlarca eser var. Devletimizin açtığı Kürtçe televizyon kanalı var. Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesinin (Kayyum) Doğunun Kanatları Projesi kapsamında, Molla Cezeri’nin,  Faki-yi Teyran’ın ve Ahmed-i Hani’nin eserlerini Kürtçe ve Türkçe birlikte yayınladı. Birçok insan bu eserlerden istifade etti” dedi.

 

Yükseköğretim Kurulu tarafından Diyarbakır’ın ve bölgenin görmezden gelindiğine değinen Sinanoğlu, “YÖK, ülkenin bu gerçeğini görmezden gelemez. Kadro açmayarak, kontenjan vermeyerek bir halkın konuştuğu dili ortadan kaldıramaz,  kısıtlayamaz. YÖK’ÜN biran önce açmış olduğu bölüm ile ilgili gereken atamaları ve kontenjanı vermesini bekliyoruz”  ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.