“Selahaddin Eyyubi bir fetih daha mümkün”

“Selahaddin Eyyubi bir fetih daha mümkün”

ABONE OL
16 Kasım 2023 21:31
“Selahaddin Eyyubi bir fetih daha mümkün”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dicle Üniversitesinde “Selahaddin Eyyubi bir fetih daha mümkün” programı düzenlendi

Diyarbakır Dicle Üniversitesinde Bilge Gençlik Kulübü tarafından tarihçi Dr. Abdulkadir Turan’ın katılımıyla “Selahaddin Eyyubi bir fetih daha mümkün” programı gerçekleştirildi.

Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubi’yi daha yakından tanımak, kutlu Kudüs fethinin detaylarını öğrenmek ve yeni Selahaddinler yetiştirmek şiarıyla Bilge Gençlik Kulübünce Dicle Üniversitesi 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezinde “Selahaddin Eyyubi bir fetih daha mümkün” temasıyla panel düzenlendi.

Selahaddin Gülerin sunuculuğunda Selahaddin Eyyubi Araştırma Enstitüsü Genel Başkan Yardımcısı tarihçi yazar Dr. Abdulkadir Turan’ın katılımıyla gerçekleşen program, Mehmet Emin Şen’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programda konuşan Dr. Turan, Selahaddin-i Eyyubi’den bahsetmeden önce Kudüs’ün İslam ve İslam medeniyeti açısından önemine değinerek Selahaddin-i Eyyubi tarafından Kudüs’ün fethiyle tarih sayfalarında oluşan ciddi değişikliklere dikkat çekti.

“Kudüs meselesinin İsrail-Arap savaşı şeklinde küçültülmesi bir ihanettir”

Kudüs meselesinde bir yandan cihat diğer taraftan bilinç yönü olduğunun belirten Turan, “Bilinç-şuur yönü işin özünü teşkil ediyor. Her birimiz Kudüs meselesiyle alakalı bir şeyler biliyoruz fakat bu bir türlü zihinlerde bütünlük kazanmıyor. Yakın tarihi bilen İslam tarihini, İslam tarihini bilen bugünü bilmiyor. Bu konuda bilinçlendirme hareketi yapılmadı.” dedi.

Selahaddin-i Eyyubi döneminde en büyük hareketlerden birinin şuurlandırma harekatı olduğunun altını çizen Turan, o dönemin tarih araştırmalarında 80 ciltlik bir çalışma yapıldığını ve buna darul hadisler, tıbbiyeler, medreselerin dahil edildiğine vurgu yaptı.

Kudüs meselesi miraçla başladığını kaydeden Turan, “Ümmetin yükselişi olduğu gibi imtihanı da orada başlıyor. İnsanlığın önderliği orada alınmışsa insanlık namına mücadele tarihi ortaya konulmalıdır. İsrail-Arap savaşı, Hamas-netanyahu savaşı şeklinde meselenin küçültülmesi bir ihanettir. Bu insanlık ve siyonizm savaşıdır. Orada Peygamberimiz Aleyhisselatu vesselam ümmet adına insanlığın imametini almış ve bu ümmet insanlığın imamı olmuştur. Dolayısıyla Kudüs derken Güney Amerika’daki Latin’i de siyahiyi de kutuplardaki eskimoyu da hatırlayacak. Herkes bu Kudüs davasına dahildir. Kudüs’ü kurtarma mücadelesi insanlığı kurtarma mücadelesidir.” ifadelerini kullandı.

“Bunlar medeniyet değil, uygarlıktır. Asıl medeniyet İslam’dır”

Turan, “Selahaddin-i Eyyubi Kudüs’te Katolik fanatizmi durdurdu. Durmayanlar da Güney ve Kuzey Amerika’ya gidip 70 milyon insanı öldürerek pek çok soyu kuruttular. Tespitlere göre Avrupa uygarlığı uygarlık seviyesine çıkıncaya kadar Katolik fanatizmi insanlığın yüzde 10’unu, Moğol fanatizmi ise dörtte birini öldürmüştür ve bunu durduran Müslümanlar olmuştur. Dolayısıyla Kudüs, sadece bir Gazze’yi kurtarma meselesi olarak görülmemelidir. Siyonizm ilk günkü gibi diri bir şekilde çocukların katlini gerçekleştirirken dün İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada 293 vekil ateşkes yapılmasını reddetti.” şeklinde konuştu.

Medeniyet ve uygarlık kavramlarına açıklık getiren Turan, “Bunlar medeniyet değil, uygarlıktır. Çünkü medeniyet başkalarıyla yaşamayı öğrenmektir ve ne yazık ki bunlar halen başkalarıyla beraber yaşamayı öğrenemediler. Kendilerine odaklanmış ve insanlık için öldürücü silahlar hazırlıyorlar. Onun için asıl medeniyet İslam’dır.” diye belirtti.

Dr. Turan’ın, Kudüs fatihi Selahaddin-i Eyyubi’nin mücadelesini aktarımıyla devam eden program, Selahaddin Güler’in şiir seslendirmesi ve Ayetullah Özkan’ın yaptığı dua ile sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.