Diyarbakır’da kadınlar Gazze için yürüdü

Diyarbakır’da kadınlar Gazze için yürüdü

ABONE OL
17 Aralık 2023 20:06
Diyarbakır’da kadınlar Gazze için yürüdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HÜDA PAR Diyarbakır Gençlik Kollarının “Gazze’de Kadınlar Ölmesin” sloganıyla düzenlediği “Gazze İçin Yürüyoruz” etkinliği yoğun katılımla gerçekleşti.

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesi Ahmede Hani Caddesi üzerinde toplanan binlerce kadın, Filistin’e destek sloganları atarak yürüyüş yaptı.

Filistin bayrakları ve ellerindeki dövizlerle yürüyüşe geçen kadınlar, elleri ve kıyafetleri kanlı çocuklarıyla basın açıklamasının yapılacağı Yenihal Köprülü Kavşağına doğru ilerledi. Yenihal Köprülü Kavşağında devam eden programda TESSEP adına Zehra Çetiz ve İTTİHADUL ULEMA medreseleri adına Sidret Kaya selamlama konuşmaları yaptı.

Havva Solmuş’un Filistin’e ithafen hazırlanan şiiri seslendirmesinin ardından HÜDA PAR Diyarbakır Kadın Kolları adına Sümeyra Doğan basın açıklamasını okudu.

Gazze’de siyonist soykırım ve vahşetin 7 Ekim’den bu yana tüm dünyanın gözleri önünde halen devam etmekte olduğunu belirten Doğan, “İşgalci siyonist rejimin Gazze’ye düzenlediği saldırılarda şehid olan ve yaralanan Filistinli kardeşlerimizin sayısı artık rakamların ötesine geçmiş durumdadır. Çünkü Gazze’de siyonsit çeteler, tüm dünyanın gözü önünde soykırım suçu işlenmektedir.  Her geçen gün siyonist vahşet kat be kat artarak hedef gözetmeksizin cami, okul, hastane ve her türlü yerleşim yerlerini bombalanmaktadır. Gazze’nin yüzde 60’dan fazlası yıkık ve virane hale getirilmiş durumdadır.” dedi.

Devlet yöneticilerinin tutumuna da atıfta bulunan Doğan, şunları söyledi: “Batılı liderler başta olmak üzere birçok satılık lider, siyonist işgalcilerin, Gazze’de kadın, çocuk, yaşlı demeden soykırıma tabi tutulmasına gözlerini yummanın ve kulaklarını tıkamanın ötesinde açık açık katliama destek vermektedir. Gazze’de insanlar zulme, ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz kalırken ve şu ana kadar 10 bine yakın bebek ve çocuk katledilirken İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin birinci maddesinde ‘Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar’ diyen ve aynı beyannamede, hiç kimsenin kendini güvende hissedemediği, yaşama hakkı her gün ellerinden alındığı Gazze’nin durumu ortadayken Madde 3’te “Herkesin yaşama hakkı ile kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı vardır” diyen beyanname kutlanmaktadır.”

Program Meryem Avcı’nın yaptığı dua ile sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.