DİSKİ’nin tasarruf çağrısı amacına ulaştı

DİSKİ’nin tasarruf çağrısı amacına ulaştı

ABONE OL
7 Eylül 2023 20:28
DİSKİ’nin tasarruf çağrısı amacına ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince yaz aylarında artan su tüketimine karşı başlatılan tasarruf kampanyasıyla 669 bin metreküp su tasarruf edildi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi(DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, Kayapınar ilçesinde bulunan DİSKİ İçme Suyu Arıtma Tesisinde düzenlenen basın toplantısında bir ay boyunca sürdürülen su tasarrufu kampanyasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır’ın içme suyu arıtma tesisi ve temin merkezlerinin 3metreküp/sn’ye göre projelendirildiğini ve günlük 280 bin metreküp’ün üzerinde temiz su ürettiklerini söyledi.

Ortalama 22 bin metreküp suyu da Gözeli yeraltı su kaynağından sağladıklarını belirten Tutşi, günlük 302 bin metreküp su ürettiklerini ve 338 bin 899 aboneye, bir milyon 40 bin vatandaşa her gün kesintisiz temiz içme suyu temin etiklerini ifade etti.

 

Tutşi, şöyle konuştu: “DİSKİ olarak, son 2 yılda yaptığımız tüm işlerimizde Diyarbakır’ımızın suyunu en doğru biçimde yönetmeyi, yeni ve sürdürülebilir bir su bilinci oluşturmayı, bugün ve gelecek için sorumluluğumuz bildik. Son iki yılda kayıp kaçak oranımızı Diyarbakır Merkezinde yüzde 48.89’dan yüzde 34.64’e indirdik. Yani günlük 23.000 metreküp suyumuzu kurtarmış bulunmaktayız ve bu çalışmalara devam etmekteyiz.”

Tasarrufu uygulayan hemşehrilerimize teşekkür

Küresel ısınmanın olduğu, yağış rejimlerinin değiştiği ve aşırı sıcaklık ile kuraklığın yaşandığı bir süreç yaşandığını anlatan Tutşi, şunları aktardı:

“Bu vesile ile suyun önemine dikkat çekmek ve suyun verimli kullanılmasını teşvik etmek, gelecek nesillerimize temiz, sağlıklı ve yeterli suyun ulaştırılabilmesi için şimdiden alınması gerekli tedbirlere dikkat çekmek için barajımızda yeterli su olmasına rağmen ilimizde bir dizi tedbirler aldık. Su tasarrufu kampanyasıyla suyumuza sahip çıkma seferberliği başlattık.Tasarruf çağrımızı yaptığımız günden bu yana gerek evlerimiz gerek işyerlerimizde kampanyamızı can kulağıyla dinleyen ve uygulayan Diyarbakırlı hemşerilerime Diski Genel Müdürlüğü olarak hem şahsım hem kurumum adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Kampanya boyunca 669 bin metreküp su tasarruf edildi

Tutşi, su tasarrufu kampanyası sürdürdükleri 56 gün boyunca alınan tedbirleri hatırlatarak sonuçlarını paylaştı:

“Evlerimizde 10 lt/gün olarak yapılan su tasarrufuyla 330 bin metreküp, yeşil alan sulamalarında 190 bin metreküp, hortumla sulamada 105 bin metreküp, oto yıkamalarda 35 bin metreküp, halı yıkama fabrikalarında 9 bin metreküp olmak üzere 669 bin metreküp suyumuz tasarruf edilmiştir. 219 akaryakıt istasyonu, 620 işyeri ve 89 duyarlı vatandaşımızın uyarı ve yönlendirmeleriyle gidilen noktalar olmak üzere toplam 928 denetim yapılmıştır. Bu sonuçlardan da görüldüğü gibi tedbirlerimiz ve bilinçli kullanım sonucunda başlattığımız kampanyamıza geniş katılım olmuştur.Bizler aldığımız her tedbirde suyumuza sahip çıkma anlayışı içinde bulunduk, Diyarbakır merkezinde yaptığımız planlı su kesintileriyle suyun önemini, her vatandaşımızın ihtiyacı kadar su kullanmasını ve su kullanma bilincinin oluşması doğrultusunda hareket ettik.”

“Suyumuza sahip çıkmak insani bir yükümlülüktür”

Bugün itibariyle kampanyanın sonuna geldiklerini kaydeden Tutşi, şunları dile getirdi:

“Su Tasarruf Bilincini oluşturmak için var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz. Sadece 1 değil yılın 12 ayında aynı bilinci aşılamak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak yönünde çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmelidir.Su tüketimi konusunda ne kadar tasarruflu olursak yarınlara bırakacağımız su da o kadar fazla olacaktır. Suyumuzun temiz, kaliteli ve sağlıklı musluktan içilebilir olarak ulaştırmada sorumlu bizler, korumakla da sizler sorumlusunuz. Hepimiz sorumluyuz. Memnuniyetle ifade ediyorum ki tüm Diyarbakırlı hemşehrilerimiz kampanyamıza yoğun destek ve ilgi göstermişlerdir. Bu yüzden hepinizin huzurunda tekrar tüm hemşehrilerimize sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum ve tasarruf konusunda duyarlılıklarının devamını diliyorum. Diski Genel Müdürlüğü olarak Su kaynaklarımız olan Dicle Barajı ve Gözeli yeraltı suyu kaynağımız ve diğer su temini yaptığımız yeraltı sularımızı, yaptığımız yatırımlar ve ürettiğimiz projelerle doğru ve kesintisiz bir biçimde ulaştırmanın geleceğe bir mirası taşımak olduğunun sonsuz inancı içindeyiz. Suyumuza sahip çıkmanın her birimizin sadece vatandaşlık görevi değil insani bir yükümlülüğü olduğunun da bilinmesini isterim.”

Basın açıklamasının ardından Tutşi ve basın mensupları İçme Suyu Arıtma Tesisini gezdi. Tutşi, Dicle Barajı’ndan gelen suyun geçtiği aşamaları basın mensuplarıyla paylaşarak yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.