Diski Gözeli Su Havzasında, kuyuların debisi ve verimlilikleri incelendi
  • Haberin Ritmi
  • Genel
  • Diski Gözeli Su Havzasında, kuyuların debisi ve verimlilikleri incelendi

Diski Gözeli Su Havzasında, kuyuların debisi ve verimlilikleri incelendi

ABONE OL
29 Mayıs 2023 22:46
Diski Gözeli Su Havzasında, kuyuların debisi ve verimlilikleri incelendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diski Genel Müdürlüğü , Kentin su ihtiyacını karşılayan Gözeli Su Havzasında kuyu sayısını artırmak için açtığı sondaj kuyularının debisini ve verimliklerini inceledi.
Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kesintisiz ve sağlıklı içme suyu hizmetlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması adına çalışmalarına devam ediyor.

Kentte içme suyu kapasitesini arttırmak için Gözeli Havzasında harekete geçen Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, açılan sondaj kuyularının iyileştirme sonucu mevcut kuyularının tam kapasiteyle çalışmasının verimliliklerini ve debisi inceledi.
Daha öce Diyarbakır’ın içme suyu merkezi konumunda olan ve 800 lt/s su verimliliğine sahip Gözeli Havzası çevresinde sulama amaçlı açılan sondaj kuyuları nedeniyle su verimliliği düştü.
Kentte içme suyu kapasitesini arttırmak amacıyla Gözeli Havzasında harekete geçen Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, yeni sondaj kuyuları açtı.
Bu sayede 2. merhale projesi devreye girene kadar şehirde artan içme suyu talebinin karşılanması amacıyla önlem alınmış oldu.

Sondaj çalışmaları hakkında bilgi veren Tutşi; Şunları aktardı:
”Diyarbakır’ın içme suyu merkezi konumunda bulunan Gözeli Havzasında kuraklık ve sulama nedeniyle açılan sondaj kuyuları bu önemli yerin su verimliliğini ciddi anlamda düşürdü. Şehrimizin de nüfus ve diğer nedenlerle artan içme suyu talebini karşılamak amacıyla önemli çalışmalar yürütüyoruz. Şehrmizin 2055 yılına kadar içme suyu sorununu çözecek 2. Merhale İçme Suyu Projesi bitinceye kadar Gözeli’de açtığımız kuyular şehrin içme suyu talebini karşılayacak”.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.