Dicle’nin gece balıkçılları görüntülendi

Dicle’nin gece balıkçılları görüntülendi

ABONE OL
15 Haziran 2023 23:35
Dicle’nin gece balıkçılları görüntülendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABERİNRİTMİ – Dicle’nin gece balıkçılları görüntülendi DİYARBAKIR- Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, Dicle vadisi ile Hevsel bahçelerinde yaşamlarını sürdüren hayvanların fotoğraflarını çekip belgelemeye devam ediyor. Süer, bu defa da balıkçıgiller familyasından 2 gece balıkçılığının fotoğraflarını çekti. Son yıllarda fotoğraf çalışmalarının ağırlığını, Diyarbakır’ın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Hevsel bahçeleri ve bahçelerde yaşayan canlılar oluşturan uluslararası fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, Dicle vadisinde gece ortaya çıkıp avlanan Ardeidae familyasından iki gece balıkçılının fotoğraflarını çekmeyi başardı. Süer’in fotoğrafını çektiği ilk balıkçıl, tüyleri siyah, beyaz ve gri renklerden oluşan dolgun ve küçük bir balıkçıl. Latince adı Nycticorax olan bu balıkçılın tepesi ve sırtı kuyruğuna kadar siyah, alnı, boynu ve yanakları beyazdır. Ensesinden arkadaya uzanan uzun tepeliği de beyaz renkli, gözleri ise kırmızı renklidir. Kısa ve kalın gagası ise siyahtır. Süer’in doğal ortamında avlanmaya çalışırken fotoğrafını çektiği ikinci gece balıkçılı ise diğer balıkçıla göre daha kısa, zayıf ve kahverengi tüyleriyle kaplı vücudunun tümünde düzenli ve simetrik beyaz noktacıklar var. Bu kuşlar, gündüz pek görülmezler, ağaçlık ve çalılarla kaplı kuytu köşelerde dinlenir, akşamüstü hava kararmaya başlayınca, gündüz balıkçıllarının avlanmak için kullandıkları alanlarda pusaya yatar, küçük balıklar, kabuklular, kurbağalar ve suda yaşayan böcekleri ve küçük memelileri avlayıp yerler.

 

 

Bugüne kadar Hevsel bahçelerinde fotoğralarını çekerek belgelediği hayvanlar arasında ak balıkçıl, alaca balıkçıl, gri balıkçıl türleriyle kızıl tilki, yılan, baykuş, şahin, tarla faresi, uzun kulaklı kirpi ve oklu kirpi ile çok sayıda kelebelek de bulunuyor. Fotoğrafçı Süer, “Dicle Vadisinde ve Hevsel bahçelerinde yaşayan hayvanların fotoğraflarını çekip belgelemekten büyük mutluluk duyuyorum. Son yıllarda, yaban hayvanlarını koruma bilincinin artması, bölgemizde yaşayan kuşların ve diğer hayvanların rahatlıkla üreyip artmalarına sebep olmaktadır. Çektiğim fotoğrafları paylaşarak bu bilincin gelişmesine katkıda bulunuyorum…” diye konuştu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.