Dicle Üniversitesi’nde TENMAK çalıştayı yapıldı

Dicle Üniversitesi’nde TENMAK çalıştayı yapıldı

ABONE OL
8 Aralık 2023 22:00
Dicle Üniversitesi’nde TENMAK çalıştayı yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) ve Dicle Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen ve ortak proje imkânlarının ele alındığı TENMAK Enerji Çalıştayında akademisyenler ve sanayinin öncü kuruluşları ile bir araya gelindi.

Üniversitemiz 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen çalıştaya Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Turan, TENMAK Yönetim Kurulu, akademisyenler ve öğrenciler katılım sağladı.

Türkiye’nin rekabet gücünü arttıracak yenilenebilir enerji, değerli madenler ve teknoloji geliştirme alanlarında geliştirilebilecek proje konularının ele alındığı programın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç ise konuşmasında özellikle son yıllarda ülkemizde teknolojinin gelişmesi ile birlikte AR-GE’ye ve üniversitelere ihtiyacın artığından söz etti.

TENMAK Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir Balıkçı da konuşmasında TENMAK’ın misyon, vizyon ve çalışma alanları hakkında bilgiler aktardı. Balıkçı, TENMAK’ın kuruluş amacının, Türkiye’nin enerji, nükleer ve maden teknolojileri konularındaki ihtiyaçlarını gidermek ve bu bağlamda dışa bağımlılığını çözmek olduğunu dile getirdi.

TENMAK bilgilendirme sunumu yapan Cennet Yıldırım ise “Amacımız etkin olduğumuz alanlarla ilgili Türkiye’de gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetlerini yürütmek ve desteklemek. Üniversitelerle yakın iş birliği yaparak bu görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.” diyerek, ulusal ve sektörel düzeyde politika ve stratejiler belirlemeye katkı sunmak misyonu içinde olduklarını ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay sunumlar ile devam etti.  TENMAK tarafından Nükleer Enerji, Bor Araştırmaları, Nadir Toprak Elementleri, Temiz Enerji Araştırmaları, Enerji Araştırmaları, TENMAK Destekleri, Uluslararası İş Birlikleri konu başlıklarını içeren bilimsel sunumlar gerçekleştirildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.