Dicle Üniversitesinde hastalıklı ağaçlara müdahale edildi

Dicle Üniversitesinde hastalıklı ağaçlara müdahale edildi

ABONE OL
8 Eylül 2023 16:06
Dicle Üniversitesinde hastalıklı ağaçlara müdahale edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Çevre ve Ağaçlandırma Şube Müdürlüğü, Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Orman Fidanlık Müdürlüğü’nün işbirliği ile Üniversite yerleşkesindeki hastalıklı ağaçlara müdahale edildi.

Ağaç katliamı değil, hastalık önlenmesi!

 

Tespitin ardından ağaçların alandan uzaklaştırılması için ihale süreci başlatıldı. 5 Eylül tarihinden itibaren Dicle Üniversitesi piknik alanından başlanarak kampüs alanı içerisinde bulunan ağırlıklı ibreli çamların kesilmesi ve alandan uzaklaştırılması çalışması başladı. Kesilen ağaçların kökleri sökülerek, toprak havalandırılarak, aynı alanda ağaç dikimi yapılacak.

 

Dicle Üniversite yetkilileri, Hastalığın sadece Dicle Üniversitesi’nde değil, ibreli çamlarda Doğu ve Güneydoğu’nun bir çok İlinde ama ağırlıklı Mardin, Adıyaman, Batman, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da hızlı bir şekilde yayıldığı belirterek, “Konunun ehemmiyetine binaen Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Çevre ve Ağaçlandırma Şube Müdürlüğü, Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Orman Fidanlık Müdürlüğü’ uzmanlarının yer aldığı komisyon kurularak hastalığın  etmenleri, Hastalıklı ağaçların kesilmesi ve alandan uzaklaştırılması ile alakalı çalışmalar başlatıldı. Hastalığın hızlı bir şekilde yayılması Diyarbakır’ın da belirli sitelerinde ve ormanlık alanlarında da gözlemlenmiştir” dediler.

 

2022 YILINDA 5 BİNE YAKIN AĞAÇ DİKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dicle Üniversite olarak ‘En Yeşil ve En Temiz Kampüs’ sloganı ile hareket ettiklerinin altını çizerek, “2022 yılında 5 bine yakın bir ağaç dikimini gerçekleştirdik. Ağaç dikim sezon başladığında bu sayının çok daha fazlası ağaç dikimini gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz. Öğrenci, personel ve Diyarbakır hakkından beklentimiz var. Lütfen! Var olan yeşil alanlarımıza sahip çıkalım. Ağaç dikimi sezonunda herkesin  “Benim de Dikili Bir Ağacım Olsun” sloganı ile üniversitemiz yerleşkesinde ağaç dikimi yapmaya davet ediyoruz” dediler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.