DBB halk sağlığı için aralıksız çalıştı

DBB halk sağlığı için aralıksız çalıştı

ABONE OL
24 Ocak 2024 20:56
DBB halk sağlığı için aralıksız çalıştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılında gıda güvenliğiyle hijyenin sağlanması, bilinçli-sağlıklı üretimin devamlılığı ve halk sağlığını tehdit eden hastalıkların önlenmesi amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirdi.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, halk sağlığını korumak için oluşturduğu gıda denetim ekipleri aracılığıyla Yenişehir, Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerinde gıda satışı ve depolama işi yapan 4 bin 828 işyerini denetledi. Ekipler denetimler kapsamında 14 bin 979 kişiye iş başı hijyen eğitimi verdi.

1300 kilogram gıda imha edildi

Yapılan denetimlerde son kullanma tarihi geçmiş gıda ürünleri başta olmak üzere toplam bin 300 kilogram gıda malzemesine imha edilmek üzere el konuldu.

‘Beyaz Bayrak’ uygulaması yaygınlaştırıldı

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Ekipleri, il genelinde yaptığı çalışmalar sonucunda işyerlerine önce bilgilendirme daha sonrada ‘Beyaz Bayrak’ uygulaması için denetimler gerçekleştirdi.

Mevcut denetim şekillerinden farklı olarak, tüketicileri de içine alan işyerlerinde kalite ve gıda güvenliğini sağlayan bir sistem olan Beyaz Bayrak uygulaması, 100’ü aşkın hijyenik, fiziki ve teknik kriter esas alınarak puanlandırmaya dayalı bir denetimle belirleniyor.

Ekiplerce 2023’te 175 işyerine beyaz bayrak bilgilendirmesi yapıldı.

İlaçlama ordusu işbaşında

Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığını korumak ve bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek amacıyla 2023’te kent merkezi ve tüm ilçelerde ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, halk sağlığını tehdit eden sivrisinek, karasinek, tatarcık vs. haşereler ile 17 ilçede 325 personel ve 80 araçla, Sağlık Bakanlığı onaylı biyosidal ilaçlarla vektörel mücadele verdi.

Ekipler, her türlü vektörle bulaşan hastalıklarla mücadele için Dünya Sağlık Örgütü onaylı ilaçların kullanıldığı çalışmalarda, sağlığı tehdit eden her türlü haşerenin bulunabileceği yerleri ilaçladı.

Büyükşehir Belediyesi 12 ay boyunca vektörel mücadeleye aralıksız devam etti.

“Can Dostlar” unutulmadı

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde etkinlikler düzenlendi.

Ekiplerce 2023’te kentin her noktasındaki can dostlar için yaklaşık 10 ton kedi ve köpek maması bırakıldı. 2023 yılında 6 bin 358 hayvanının tedavisi ve bakımı yapıldı. 245 can dostumuz sahiplendirildi. 1596 kedi, 560 köpek olmak üzere toplamda 2 bin 156 can dostumuz kısırlaştırıldı.

Ruhsatlandırma ve denetimler devam etti

Ekipler, hem üreticileri hem çalışanları hem de vatandaşları korumak için yıl boyunca denetimlerine devam etti. Bu kapsamda 2023 yılında 259 akaryakıt ve 238 LPG istasyonu 525 iş yeri ile belediyeye ait 2 bin 572 bağımsız birimde denetimler gerçekleştirdi. Ayrıca gerekli şartları taşıyan 13 akaryakıt istasyonu ve 115 işletmeye işyeri açma ve çalışma ruhsatı verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.