ÇERMİK’TE İKİNCİ ÜRÜN TARIMINA YOĞUN İLGİ

ÇERMİK’TE İKİNCİ ÜRÜN TARIMINA YOĞUN İLGİ

ABONE OL
21 Ekim 2023 11:55
ÇERMİK’TE İKİNCİ ÜRÜN TARIMINA YOĞUN İLGİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde,birkaç yıl öncesine kadar sadece tek bir ürün ekip, o ürünün hasadıyla yetinen Çermik çiftçileri artık gözünü ikinci hatta üçüncü ürüne dikti. Bu yıl Çermik pazarında kornişon bereketi yaşanmakta. İkinci ürün olarak ekilen taze fasulyelerinde hasadına başlandı.

Konu hakkında açıklama yapan Çermik Tarım ve Orman İlçe Müdürü Yusuf Güden ,daha önceki yıllarda turşuluk salatalık (kornişon) ihtiyacını dışarıdan temin eden Çermik halkı, dışarıya bağımlılığa son verip , kendi ihtiyacını üretmeye başladı. Özelikle ova kesiminde sulama imkanı olan herkes neredeyse kornişon (turşuluk salatalık) yetiştirmekteler. Hatta bir girişimcinin Kornişon alım ve işleme merkezi kurmuş olması , ilerleyen yıllarda üretimin katlanarak artacağını göstermektedir dedi.

İlçe Müdürü Yusuf Güden : İlçemizde bu yıl hem Birinci hem de ikinci ürün olarak kornişon yetiştiriciliğine çok büyük bir rağbet var. Kornişon’un diğer tarım ürünlerine göre daha iyi getirisini gören çiftçilerimiz gelecek yıl ki üretim planlamasında İkinci ürün kornişonu en başa yazmaya şimdiden başladılar . 2022-2023 üretim sezonunda 500 dekar birinci ürün, 500 dekar da ikinci ürün ekilişi bulunduğu tespit edilmiş olup önümüzdeki üretim sezonunda ikinci ürün kornişon ekilişinin en az 1000 dekara ulaşmasının beklendiğini ifade etti.

Müdür Güden , ayrıca bu yıl ilk defa ikinci ürün olarak taze fasulye tarımının da yapılmaya başlandığı , aşırı sıcaklar nedeniyle çiçeklenme sorunu yaşanmasına rağmen üreticilerin ekim zamanlamasını biraz öteleyerek bu sorunu ortadan kaldırabileceklerini ve saha gözlemlerine göre : Verimin üreticilerin beklentilerini karşılayacak şekilde gerçekleşeceğini ifade ederek ; bu yıl ki taze fasulye satış fiyatının şu anki haliyle devam etmesi durumunda ,gelecek yıl taze fasulye yetiştiriciliğine de beklenenden fazla rağbet olabileceğini söyledi.

İlçe Müdürü Güden , çiftçilerimiz eğer bize danışıp ,iyi bir üretim planlaması yapabilirlerse ikinci ürün , hatta müteakiben üçüncü ürünü bile yetiştirebileceklerdir, bu hususta üreticilerimizin kurumumuzla işbirliği yapmalarının çok önemli olduğunu ifade etti.

(Çermikkaplıca)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.