Hayvansal atıklar gübreye dönüştürülüyor

Hayvansal atıklar gübreye dönüştürülüyor

ABONE OL
9 Kasım 2023 18:16
Hayvansal atıklar gübreye dönüştürülüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Diyarbakır Yenişehir Belediyesi, ilçe sınırları içerisindeki çevre sağlığının korunması amacıyla topladığı hayvansal atıkları gübreye dönüştürerek, çiftçilere sunuyor.

Yenişehir Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci’nin talimatıyla, Yenişehir Belediyesi sınırları içerisinde ekipler tarafından toplanan hayvansal atıklar, gübreye dönüştürüldükten sonra çiftçilere destek olarak veriliyor.

Yenişehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ve Yenişehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmalar ile ilgili yapılan açıklamada, “Başkanlığımıza bağlı kırsal mahallelerde, insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkileyen hayvansal atıklar kaldırılıp çiftçilerimizin tarlalarına dökülüyor. Bu durum, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle, hayvansal atıkların uygun bir şekilde işlenmesi ve bertaraf edilmesi konusunda, acil önlem alınması gerekiyordu. Kırsal mahallelerdeki çiftçiler için hayvansal atıklar, sıklıkla gübre olarak kullanılabilir. Ancak, atıkların doğru bir şekilde işlenmemesi veya fazla miktarda kullanılması, toprak kirliliği ile yer altı suyunun kirlenmesine neden olabilir. Bu durum, tarım ürünlerinin kalitesini olumsuz etkileyebilir ve sonuç olarak gıda güvencesi sorunlarına yol açabilir. Bu sorunların çözümü için, çevrenin temizlenmesine ve doğanın korunmasına büyük önem veren Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, kırsal mahallelerimizde hayvansal atıkların yerleşim yerlerinden alınıp, çiftçilerin tarlalarına uygun şartlarda, hayvansal gübre olarak dökülmesi talimatı verdi. Belediyemiz ekipleri tarafından günün belirli saatlerinde toplanan atıklar, isteyen çiftçilerimizin tarlalarına gübre olarak ulaştırılıyor. Bu sorunların önüne geçmek için belediyemiz tarafından yapılan bu çalışmalar, hem çevre, hem de toplum sağlığını korumak için büyük bir öneme sahip” denildi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.