1.Dicle Belgesel ve Kısa Film Festivali 3 gün sürecek

1.Dicle Belgesel ve Kısa Film Festivali 3 gün sürecek

ABONE OL
18 Aralık 2023 21:37
1.Dicle Belgesel ve Kısa Film Festivali 3 gün sürecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Dicle Üniversitesi, Gelişim Üniversitesi ve Sinema Araştırmacıları Kültür ve Sanat Derneği işbirliği ile akademi ve sanat dünyasını Diyarbakır’da buluşturan 1. Dicle Belgesel ve Kısa Film Festivali sinemaseverlerle buluştu.

15 Temmuz kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen festivale Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Gelişim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Sinema Araştırmacıları Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Doç. Dr. Zuhal Akmeşe Demir, yerli ve yabancı yönetmenler, dizi ve sinema oyuncuları, yapımcılar ve sinema eleştirmenleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sinema Araştırmacıları Kültür ve Sanat Derneği Doç. Dr. Zuhal Akmeşe Demir ve Festival Başkanı hayalini gerçekleştirdiği dernek ve festivalde emeği geçenlere teşekkür ederek, Diyarbakır’da düzenlenecek bir belgesel ve kısa film yarışmasının kentin Dünya ve Türkiye kültür sanat alanı için önemini bir kez daha hatırlatacağını vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç ise “Sinema bize kim olduğumuzu nerde durduğumuzu, düşünce dünyamızı gösterir. İnsanımızı ve toplumumuzu tanımamızı sağlar. Sinema aslında biziz, kendimiziz” diyerek, “Doğa, inanç ve kültür turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olan Diyarbakır’ımızın, daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla, kültür ve sanat çalışmalarına ağırlık vermekteyiz. Dolayısıyla en iyi tanıtım, görsel sanatlar ve sinemadır” dedi.

Gelişim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin de “Sanat olmadan Medeniyet inşa edilmez” diyerek, sanatın bilim kadar gerekliliğinden bahsetti ve yaptığı çalışmalardan örnekler verdi.

Türkiye’yi ileriye götürecek olanın sanat ve bilim olduğunun da altını çizen Prof. Dr. Şahin “Sanatçı, bir milletin kaynağı. Medeniyet, üç sacayağı üzerine kurulur; sanatsal inovasyon, sosyal inovasyon ve teknik inovasyon.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Finalist filmlerin gösterimini içeren bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Açılış töreni plaket takdimi ile son buldu.

Festival kapsamında üç gün boyunca farklı ülkelerden gelen kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel kategorilerinde kısa filmlerin yarışacak, panel, senaryo ve sinema atölyeleri, ücretsiz film gösterimleri festival takipçileriyle buluşacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.